Amerika ve Avrupa açık süt içiyor

İzmir Veteriner Hekimler Odası Veteriner Halk Sağlığı Çalışma Grubu Üyesi Veteriner Hekim Adnan Serpen’ in mektubu:

Sayın Hocam merhaba,

Haber linklerinde çiğ süt ile ilgili açıklamalarınızı okudum size yardımcı olabileceğini düşünerek bir gün önce iki gün boyunca katıldığım ve Sağlık Bakanlığının personelininde katıldığı “Gıda Kaynaklı Salgınların İzlenmesi” Konulu eğitim toplantısı bilgilerini sizinle paylaşmak ve açıklamalarınıza destek olabileceğini düşünerek internetten web sayfanızda yer alan e-mail adreslerinizi bularak bu e-mailimi gönderiyorum.

Şöyle ki; 21-22 Şubat 2012 Tarihlerinde AB’ liğinin değişik ülkelerinden katılan AB Veteriner Hekim uzmanlarıyla birlikte düzenlenen Gıda Kaynaklı Salgınların İzlenmesi ile ilgili bir toplantıya katıldım.

Alman meslektaşım, süt uzmanı ve aynı zamanda Yetkilendirilmiş Veteriner Hekim Mr.Conrad Maas’ a yaptığı sunumu ve göreviyle ilgili kendisine yönelttiğim soruları cevaplarken hijyen kurallarına ve soğuk zincir şartlarına uyulmak şartıyla çiğ süt satışının hiç bir sakıncası olmadığını, bu şartlar altında ülkesinde perakende çiğ süt satışının yapıldığını belirterek  “AB’de perakende çiğ süt satışının yasak olmadığını” çok net bir şekilde ifade etti.

Yine İtalya’dan katılan Mr.Alfredo Caprioli de ülkesinde perakende çiğ süt satışının yapıldığını hatta bankamatik tarzında bir sistemle soğuk zincir içinde satışı yapılmakta olan perakende çiğ süt satış merkezlerinde ki cihazların üzerine “Hiçbir şekilde pişirmeden tüketmeyiniz” ibaresini koydurtan kişinin kendisinin olduğunu ifade etti, internetten de bu görüntülere ulaşılabileceğini söyledi.
 
AB’de bu gerçekler ortada iken ülkemizde ise her seferinde, sık sık hijyenik ve soğuk zincir içinde perakende satışı yapılan çiğ süt satışlarını hazmedemeyen, bu nedenle hiç yüzlerini kızartmadan”sokak sütü” diye kamuoyuna lanse ederek kamuoyunu yanıltan ve karşı çıkan, kendilerini adeta sanayiciye hizmet etmeyi görev addetmiş ve sadakat larını ortaya koymaya çalışan bazı meslek mensupları ve bazı bilim adamı diye geçinen akademisyenlerimiz sorunu çözecekleri yerde çözüm getirmeyip AB’nin uygulamalarını çarpıtıp yazılı ve görsel medyada AB’nin uygulamalarıymış gibi ve kendilerini konunun uzmanı gibi gösterip açıklama yapan bu zihniyet sahiplerini bu nedenle asla ve hiç bir şekilde affetmiyorum.

Bu konuda ki bazı bilgileri zamanı geldikçe gündemde ki konumuna göre sizlerle ileride paylaşacağım. Bu bilgileri Çiğ Süt Üreticileri internet grubunda da paylaştım, bu açılamalarım üzerine bir grup üyesi benim açıklamalarımı doğrular nitelikte ekipman bilgilerine ulaştı. Bu ekipman bilgilerini aşağıda sizinle paylaşmak istedim, umarım ilginizi çekecektir.

Görüyorsunuz, teknoloji nelere kadir fakat bu teknolojilerden haberi olmayan veya haberi olup ta bizleri avutan duyurmak istemeyen bazı mühendislerimiz ve bilim adamı diye geçinen bazı akademisyenlerimiz tv tv dolaşıp ahkâm kesip güya kamuoyunu bilgilendirdiklerini sanıyorlar, oysa dünya nelerle uğraşıyor ve insanına nasıl hizmet ediyor.

Bizde ise bir takım kişiler bir takım çıkarları uğruna insanlarımızın beslenmelerini engelleyecek şekilde gerçekle bağdaşmayacak şekilde haberler yayarak hizmet ettiklerini zannetmektedirler. Bu konuda daha detaylı bilgiye ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olabileceğimi bildirir saygılarımı sunarım.

CEVABIM: Sayın Adnan Serpen' e teşekkür ediyorum. Çiğ süt gerekli denetimleri yapılmak ve tüketicilere soğuk zincir halkası içinde ulaştırılmak şartıyla en sağlıklı süttür. Bizim nesil mis gibi kokan, kaymak tutan süt ve yoğurtlarla büyüdü.  Çocuklarımızı ve torunlarımızı da güvenilir açık sütle büyütmek istiyoruz. Hükümetin bu talebimize ses vermesini rica ediyoruz. YAŞASIN DAĞDA, BAYIRDA, ÇAYIRDA OTLAYAN İNEKLER, YAŞASIN SAĞLIKLI AÇIK SÜT!

KAYNAKLAR

http://www.gersthof-milch.de/milchautomat.htm

http://aniceecannella.blogspot.com/2008/10/il-latte-crudo-ovvero-il-latte-appena.html